تزریق آمپول برای روزه دار,روزه داری,احکام روزه

***نسیم معرفت***


** آیا آمپول روزه را باطل میکند؟


سوال اگر کسی روزه باشد و در روز امپول هرمونی بزند روزه اش باطل است؟

جواب :  نظر مراجع عظام تقلید در استعمال آمپول و سِرُم در ماه مبارک رمضان به شرح زیر است :


آیات عظام : امام، سبحانی: احتیاط واجب آن است که روزه دار از استعمال آمپولی که بجای غذا به کار می رود خودداری کند، ولی تزریق آمپولی که عضو را بی حس می کند یا به جای دوا استعمال می شود اشکال ندارد.

 فاضل لنکرانی : باید روزه دار از استعمال آمپولی که بجای غذا به کار می رود خودداری کند، ولی تزریق آمپولی که عضو را بی حس می کند یا به جای دوا استعمال می شود اشکال ندارد.

 اراکی : استعمال آمپولهایی که تزریق می شود، تقویتی باشد یا غیرتقویتی، و نیز سِرُمِ غذایی و تقویتی – چون در موارد مذکور أکل و شرب صادق نیست- اشکال ندارد.


 گلپایگانی، صافی: احتیاط مستحب آن است که روزه دار از استعمال آمپول خوداری کند و فرق بین آمپولها نیست، و اگر لازم شد و تزریق کرد، روزه او باطل نمی شود.


خوئی، تبریزی : آمپولی که عضو را بی حس می کند یا به جهت دیگر استعمال می شود، برای روزه دار اشکال ندارد و بهترآن است که از استعمال آمپولی که بجای دواء و غذا به کارمی برند، خودداری کنند.


 بهجت : احتیاط واجب آن است که روزه دار از استعمال آمپولی که بجای غذا به کار می رود خودداری کند بلکه اجتناب خالی از وجه نیست ، ولی تزریق آمپولی که عضو را بی حس می کند یا به جهت دیگر استعمال می شود، اشکال ندارد و اجتناب از آمپولی که معلوم نیست از قسم اول باشد یا نه، لازم نیست.


 خامنه ای : احتیاط واجب آن است که روزه ‏دار از آمپول‏هاى مُقَوِّى یا مُغَذِّى و هر آمپولى که در رگ تزریق مى‏شود و نیز انواع سِرُم‏ها خوددارى کند، لکن آمپول‏هاى دارویى که در عَضَلَه تزریق مى‏شود و نیز آمپول‏هایى که براى بى‏ حِس کردن به کار مى‏رود، مانعى ندارد.


سیستانی : آمپول و سِرُم روزه را باطل نمی کند هرچند آمپول تقویتی یا سِرُمِ قندی نمکی باشد و همچنین اِسپِری که برای تنگی نفس استعمال می شود اگر دارو را فقط وارد ریه کند روزه را باطل نمی کند و همچنین دارو در چشم و گوش ریختن روزه را باطل نمی کند اگر چه مزه آن به گلو برسد و اگر در بینی بریزد اگر به حلق نرسد روزه را باطل نمی کند.


 وحید خراسانی : تزریق آمپولی که به جای دوا بکار می رود یا عضو را بی حِس می کند اشکال ندارد. و احتیاط مستحب آن است که روزه دار از استعمال آمپولی که به جای آب و غذا بکار می رود خودداری کند.


زنجانی : احتیاط واجب آن است که روزه دار از استعمال سِرُم و آمپولی که بجای غذا به کار می رود خودداری کند، ولی تزریق آمپول دوایی و آمپولی که که عضو را بی حس می کند؛ اشکال ندارد.


مکارم شیرازی : تمام انواع آمپولها دارویی یا تقویتی که به صورت عضلانی تزریق می شوند و همچنین تزریق عضلانی واکسن برای افراد روزه دار اشکالی ندارد ولی تزریق آمپولها و سِرُمهای وَریدی (که در رگ تزریق می شود) جایز نیست همچنین تزریق خون روزه را باطل می کند اما باید تا آخر روز از کارهایی که روزه را باطل می کند خودداری نماید و احتیاطا قضای آن را نیر بجا آورد.

 نوری همدانی : احتیاط مستحب آن است که روزه دار از استعمال آمپولی که بجای غذا به کار می رود خودداری کند، ولی تزریق آمپولی که عضو را بی حس می کند یا به جای دوا استعمال می شود اشکال ندارد و تزریق هیچ نوع آمپول ها روزه را باطل نمی کند.


مظاهری اصفهانی : تزریق آمپولی که عضو را بی حس می کند یا به جای دارو استعمال می شود اشکال ندارد ولی بهتر است که روزه دار از استعمال آمپول یا سِرُمی که به جای غذا بکار می رود خودداری کند. یاحقّ.


http://portal.anhar.ir/node/6786/?ref=sbttl#gsc.tab=0 

** آیا آندوسکوپی روزه را باطل می‌کند؟

آیت الله خامنه ای : اگر چیزی با آن وارد حلق نشود روزه را باطل نمی کند.


آیت الله سیستانی : باطل نمی کند.


آیت الله صافی گلپایگانی : معمولا در آندوسکوپی قبل از شروع به آن، موادی را به بیمار می دهند که در دهان بگیرد و اثرش تخدیر محدوده گلو و دهن بیمار است اگر در آن موقع چیزی از آن وارد حلق شود روزه باطل می شود.


آیت الله فاضل لنکرانی : اگر همراه آن موادی وارد حلق شود مُبطل است.


آیت الله مکارم شیرازی : با توجه به اینکه معمولا ژِلی به آن می مالند که براحتی به سمت معده حرکت کند روزه را باطل می کند.


آیت الله نوری همدانی:  خیر روزه را باطل نمی کند.


http://sobheqazvin.ir/news/215975-newscontent

*************************************************************

**حکم تزریق آمپول برای روزه دار - سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

****************************************************************

حکم تزریق آمپول برای روزه‌داربررسی روش های درمانی چون تزریق آمپول برای روزه‌دار می‌تواند از نظر فقهی روزه‌داران را یاری کند، مراجع با تزریق درمانی مخالفتی ندارند اما در رابطه با تزریقهای مغذی و مقوی که مانند غذا بوده و مستقیم وارد خون می شوند دیدگاه های مختلفی وجود دارد.که در اینجا نظر چند تن از مراجع معظم تقلید را برای شما عزیزان نقل می کنیم.تزریق ژل‌ و آمپول

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری در بخش استفتائات در رابطه با این پرسش که آیا روزه‏ دار مى‏تواند به بدنش آمپول یا سرم تزریق کند آمده است: احتیاط واجب آن است که روزه ‏دار از استعمال آمپول هاى مقوى یا مغذى یا آمپول هایى که به رگ تزریق مى‏شود و نیز انواع سرم ها خوددارى کند، ولى تزریق آمپول براى بى‏حس کردن و نیز دارو گذاشتن بر زخم ها و جراحت ها اشکال ندارد.

دفتر آیت الله جعفر سبحانی در استفتاء صورت گرفته در این رابطه با تزریق آمپول اظهار داشت: تزریق آمپول به نوع آن بستگی دارد. تزریق آمپول های مغذی روزه را باطل می کند و غیر غذایی و دارویی باشد روزه باطل نمی شود. تزریق سرم برای روزه دار در ماه رمضان روزه وی را باطل می کند.

آیت الله نوری همدانی تزریق هیچ نوع آمپولی را برای روزه دار موجب باطل شدن روزه نمی داند.

دفتر آیت الله حسین وحید خراسانی درباره تزریق آمپول در ماه رمضان این نکته مورد تأکید قرار گرفت که از نظر آیت الله وحید خراسانی تزریق آمپول دوایی و غذایی برای روزه دار بلامانع است اما حکم تزریق سِرُم برای روزه دار احتیاط واجب (در ترک)است.

استعمال پماد و روغن (نظر آیت الله فاضل لنکرانی ره)

آیا شخص روزه دار در ماه مبارک رمضان، مى تواند سرم یا آمپول، تزریق كند؟
ج: احتیاط مستحب آن است كه از استعمال آمپول و سرم خوددارى كند و اگر لازم شد و تزریق كرد روزه اش باطل نمی‌شود


آیا استفاده از کرم های حاوی ویتامین و املاح مدنی و پماد ویتامینی و تقویتی روزه را باطل می‌کند.

ج : استفاده از کرم و پماد روزه را باطل نمی کند  .

استفتائات از آیت الله صافی

تزریق آمپول، سرم و واكسن

س: آیا شخص روزه دار در ماه مبارک رمضان، مى تواند سرم یا آمپول، تزریق كند؟

ج: احتیاط مستحب آن است كه از استعمال آمپول و سرم خوددارى كند و اگر لازم شد و تزریق كرد روزه اش باطل نمی‌شود.

شخص روزه دار بخاطر درد شدید- قرص- خورده است و توجهی به اینكه باید آمپول مسكن بزند نداشته است، آیا فقط قضای تنها كافی است؟ ج: قضا كافی است.

س: زدن آمپول مقوّى یا پنى سیلین براى روزه دار جایز است یا خیر؟

ج: اشكال ندارد و فرقى بین اقسام آمپول‌ها نیست، ولى احتیاط مستحب در ترك است.

س: خواهشمند است حكم تزریق واكسن هپاتیت B را در زمان روزه داری مرقوم فرمائید.

ج: تزریق واكسن در ماه رمضان مبطل روزه نیست.

س: استفاده از آمپول به عوض تریاک چه صورتی دارد و آیا مبطل روزه هست؟

ج: اگر ضرر معتد به دارد جائز نیست ولی مبطل روزه نیست.

س: شخص روزه دار بخاطر درد شدید- قرص- خورده است و توجهی به اینكه باید آمپول مسكن بزند نداشته است، آیا فقط قضای تنها كافی است؟

ج: قضا كافی است.

قطره بینی

س: حكم استفاده از قطره بینی جهت باز كردن مجاری تنفسی و درمان كه در بعضی موارد یقیناً وارد حلق می گردد چگونه است؟

ج: اگر وارد حلق شود مبطل روزه است.

 آندوسكپی

س: آندوسكپى دستگاهى است كه داخل مى شود و عكس بردارى مى كنند، بدون اینكه چیزى داخل معده شود، آیا این عمل روزه را باطل مى كند یا نه؟

ج: بنابر احتیاط براى روزه اشكال دارد.

س : آیا استعمال شیاف هاى معالجه و درمانى ، شیاف تریاک و یا شیاف تغذیه مبطل روزه است؟

ج: شیاف مبطل روزه نیست.


مصرف دارو
نظر آیت الله سیستانی.

سرم و یا آمپول خوراکی که از رگ تزریق می شود روزه را باطل می کند اعم از این که مریض ناچار باشد و یا نباشد؟

جواب: در هر دو صورت باطل نمی کند.


نظر آیت الله مکارم شیرازی

حكم روزه بیمارانى كه از دارو استفاده مى كنند، در فروض زیر چیست؟

الف) تزریق آمپول یا سرم از طریق رگ انجام مى شود و دارو:

1. فقط جنبه تقویتى داشته باشد.

2. جنبه درمانى و تقویتى داشته باشد.

3. جنبه غیر تقویتى داشته باشد.

ب) استفاده از قطره، در سه فرض فوق نسبت به دارو، از طریق چشم، گوش، یا بینى چه حكمى دارد؟ ج) وارد كردن دارو از طریق سوند معده (لوله اى كه از طریق دهان یا بینى وارد معده بیمار مى شود) چه حكمى دارد؟

 الف) تمام تزریقات مذكور براى روزه دار اشكال دارد ولى تزریق در عضله مانعى ندارد.

ب)اگر به حلق وارد نشود، یا شک داشته باشیم، اشكالى ندارد.

ج) جایز نیست مگر در مواقع ضرورت كه آن نیز موجب بطلان روزه است.

نظر امام خمینی، آیت الله شبیری زنجانی:

واکسن و تزریق آمپولی که به جای دارو استعمال می شود و یا عضو را بی حس می کند، اشکال ندارد. احتیاط واجب آن است که روزه دار از استعمال آمپولی که به جای غذا به کار می رود، خودداری كند.

فرآوری : محمدی

بخش دین تبیان


منابع :

جهان نیوز

سایت رسمی آیت الله سیستانی

سایت رسمی آیت الله صافی

سایت رسمی آیت الله مکارم شیرازی

درگاه پاسخگویی به سؤالات دینی

** آیا آمپول روزه را باطل میکند؟ (احکام روزه)  - نسیم معرفت